UV Işınları Hakkında

İnsanlar genellikle UV radyasyonunun ciltlerindeki zararlarının farkında olmasına rağmen, gözlerde oluşturduğu riski bilmemektedir. Vücudun diğer bölgelerinin aksine gözler oluşan hasarlarını asla düzeltmez ve gerçekleşen tüm bu hasarlar, tehlikeli göz rahatsızlıklarına yol açabilir.

UV Şeması Güneş dalga boylarına bağlı olarak, üç farklı ultraviyole ışınım yaymaktadır: UVA, UVB ve UVC.

Bu ışınların, gözle görülememesine karşın, vücut üzerinde yıkıcı etkileri olabilir. Dünya yüzeyindeki UV radyasyonunun % 95'i UVA'dır ve bronzlaşmanın yanı sıra cilt yaşlanması ve özellikle çocuklarda olmak üzere, göz hasarlarına sebep olmaktadır. UVB sadece cildin epidermis tabakasına ulaşır ve güneş yanıkları, kabarma, cilt kanserleri ve göz hasarlarına sebep olur. UVC daha zararlı radyasyondur ancak ozon tabakası tarafından emildiği için yeryüzüne ulaşmaz..

UV ışınlarının bu zararlı etkileri yaza göre  kışın daha zararlıdır. Ancak yılın hangi mevsiminde olursa olsun bulutlu havalarda dikkatli olmak gerekir. Çünkü sanılanın aksine, UV ışınları bulutları geçebilir. Bu sebeple tüm yıl boyunca gözlerin korunması tavsiye edilmektedir.

Ayrıca on yaş altındaki çocukların gözlerinin en iyi şekilde korunduğundan emin olunması gerekmektedir. Çünkü çocukların gözleri, güneşin UV ışınlarını filtre etmediği için çocular ciddi göz hasarlarına maruz kalabilmektedir.

Nikon camlarının üstün performansı Nikon'un UV400 işlemi ile desteklenerek, zararlı UV ışınları engellemiştir.  Tüm  Nikon camlarında UVA, UVB ve UVC ışınları engellenmiştir.

Işık Spektrumu: